Nemcsak az életkor előrehaladtával, de bizonyos életmódbeli szokásokkal is gyengíthetjük fogainkat, ami gyakran repedésükhöz vagy törésükhöz vezet, mely végső esetben akár elvesztésükkel is járhat.
A stresszes életvitel egyik törvényszerű velejárója a fogcsikorgatás, mely kemény próbára teszi fogainkat, de akár egy rosszul sikerült harapás is fogmegtartó beavatkozás szükségességét eredményezheti.
Figyeljünk az apró jelekre is!
A legkisebb problémát a fogakon megjelenő hajszálrepedés jelenti, ami pusztán a fog felszínét érinti, fájdalmat és esztétikai hátrányt nem okoz. Kezelés nélkül azonban idővel nagyobb repedés is kialakulhat belőle, így mindenképpen érdemes elejét venni a komolyabb beavatkozásoknak.
Az ilyen jellegű repedések akkor jeleznek súlyosabb problémát, ha lefutásuk függőleges és nemcsak a fog felszíne érintett, hanem a fogbél, valamint a fogideg is. A fogbélben az apró csatornákon keresztül baktériumok telepedhetnek meg, fájdalmas gyulladásokat provokálva, melyet sok esetben csak gyökérkezeléssel orvosolhatunk.
Ha a tömött fog meggyengül, gyakori problémaként jelentkezik, hogy a tömés melletti fogrészből letörik egy darab. Ilyen esetben a fog megtartásására és további védelmére kell törekednünk, amennyiben szükséges, korona felhelyezésével.
Néhány esetben az is előfordul, hogy a probléma sokáig rejtve marad, mivel a felszín alatt, -pontosabban a foggyökérben - keresendő a forrása. A szűrővizsgálatokon készült röntgenfelvételek időben fényt deríthetnek jelenlétükre, a későn felfedezett repedés azonban a gyökérből indulva a fog egészében kárt tehet, mely a sérült fog eltávolítását indokolhatja.
Mit tehetünk fogainkért?
Már néhány rossz szokás elhagyásával növelhetjük fogaink élettartamát. Ilyen például a körömrágás, mely nemcsak a fogainkra, de a körmeinkre és a szájhigiéniánkra is kedvezőtlenül hat. A kemény pattogatott kukorica, a jég és a ceruzák rágcsálása sem jó ötlet, amennyiben sokáig szeretnénk felhőtlenül mosolyogni.
Az alvás közbeni fogcsikorgatás és a veszélyes sportok esetén pedig megoldást jelentenek a speciális fogvédők.
Ha ezekre az apróságokra odafigyelünk, gondoskodunk a megfelelő kalcium-bevitelről és rendszeresen ellátogatunk a kontrollvizsgálatokra, akkor nyugodt szívvel hátradőlhetünk. Jelentkezzen be hozzánk, bízza szakértő kezekre mosolyát!